„O myszce, która zgubiła swoją mamę.” Warsztat z bajką terapeutyczną.

Zapraszamy Państwa na warsztat podczas którego autorki bajek terapeutycznych będą pomagały dzieciom rozpoznawać emocje, nazywać je.

Takie oswojenie się pomaga dzieciom nauczyć się rozmawiać o uczuciach, polepszyć swoją komunikację i porozumienie z innymi.

Przebieg spotkania:

  1. Przedstawienie się dzieciom przez autorki bajek. Zapoznanie się z dziećmi. Rozdanie karteczek, na których każde dziecko będzie mogło napisać swoje imię.
  1. Krótki wstęp: wyjaśnienie, czym się charakteryzują bajki terapeutyczne z naciskiem na to, że ich celem jest pomóc znać, rozumieć, rozpoznawać uczucia u dzieci i także dorosłych. Rozmowa w formie pytań: co to są uczucia? Jakie znacie przykładowe uczucia? Po co są uczucia? Do czego służą? Co najczęściej czujecie?
  1. Przestawienie podstawowych uczuć na piktogramach. Krótka rozmowa w formie pytań na temat, kiedy te uczucia możemy czuć –w jakich sytuacjach.
  1. Prośba do dzieci, by podczas czytania bajki szczególnie zwróciły uwagę na uczucia, które pojawiają się u bohaterów bajek. Przeczytanie bajki terapeutycznej.
  1. Rozdanie dzieciom kartek, prośba, by na tych karteczkach narysowały rysunek do przeczytanej bajki. Zachęcenie dzieci, by spróbowały w dowolny sposób na rysunku namalować uczucie, które przeżywał, czuł jakiś bohater bajki „O myszce, która zgubiła mamę.”
  1. Każde z dzieci będzie zachęcone, by podzielić się z innymi tym, co narysowało, jakie uczucie przedstawia rysunek i jakie zwierzątko i z jakiego powodu w bajce to uczucie przeżywało. Prowadzący pomoże dopasować dziecku piktogram do wybranego przez dziecko uczucia.
  1. Krótkie zakończenie: wzmocnienie w dzieciach poczucia, że uczucia są ważne, potrzebne, dzięki nim rozumiemy lepiej siebie i innych, możemy wyrażać siebie i po prostu czuć. Każde dziecko na koniec warsztatu dostaje ksero piktogramów z uczuciami i zabiera swój rysunek do domu.

 

Przewidziany czas: 45-60 minut, grupa wiekowa 5-10 lat

Autorkami bajek „Zaczarowany Cyrk Pana Teodora” są Barbara Krzemińska i jej córka Faustynka.

książka

Barbara Krzemińska – psycholog, psychoterapeuta, zawodowo nie pracuje z dziećmi, mimo to jako niezwykle ciepła osoba błyskawicznie nawiązuje z nimi kontakt. Lubi spędzać czas z rodziną, kąpiele w morzu, piec ciasta i spacery ze swoją labradorką Fifi.

Faustynka Krzemińska – córka Barbary, autorka ilustracji do bajek. Interesuje się przyrodą, a spośród zwierząt najbardziej lubi koty.

Bajki zaczęły powstawać podczas długich zimowych wieczorów. Początkowo wymyślała je mama Faustynki, z czasem Faustynka sama aktywnie włączyła się w tworzenie fabuły, a zwłaszcza nadawanie imion bajkowym bohaterom. Historie przenoszą czytelników do Zaczarowanego Cyrku Pana Teodora w mieście Zwierzaczkowie, ale jednocześnie opowiadają o zwykłych sytuacjach, jakie zdarzają się każdemu z nas i dotyczą zarówno dzieci, jak i rodziców.   Bajki dotykają między innymi takich tematów  jak: poczucie własnej wartości, obowiązkowość, nieśmiałość, lęki, śmierć, wyrażanie uczuć, pomoc psychologa, przeżywanie sytuacji choroby i hospitalizacji, a także przyjaźń, pomaganie potrzebującym, rozwijanie talentów.

15.11.14 (sobota) godz. 14.30 – 16.00

Mała Lingua, Toruń ul. Kosynierów Kościuszkowskich 13

 Kup Bilet
Share